X

بسمه تعالی

 

انجمن معلولان پارس

فرهنگی ،  ورزشی ،  گردشگری  )

  امروزه برنامه ریزی فرهنگی و سرمایه گذاری در بخش اجتماعی ،فرهنگی  ،ورزشی وگردشگری در جامعه نقش بسیار مهم تری در مقایسه با سرمایه عمرانی و اجرایی در شهرها ایفا می کند و ثابت شده است که در نظام مدیریت شهری، هر چه این گونه سرمایه گذاری ها  افزایش یابد، موجب تقلیل هزینه های اجرایی و عمرانی نیز میشود.   
نیاز به این مقوله درمورد  افراد معلول و سالمند بیش از پیش احساس میشود

  يکي از رسالتهاي تشکيل انجمن معلولان پارس تغيير نگرش مديريت  های کلان بر پایه سه محور فرهنگي ، ورزشی و گردشگری نسبت به نقش محیط های شهری  و شهروند ان  معلول است. در اين نگرش شهرها تنها يک کالبد فيزيکي و بی روح شامل خيابان، ساختمان، پارک ، پل و غيره  نيستند بلکه شهرها موجودات اثر گذار و پويایی هستند که شادابی و طراوت ،زیبایی و تمدن و فرهنگ   روح  های آن به شمار مي آيند.

  با داشتن چنین نگرشی در مدیریت های کلان می توان از ویژگی های شهری در طراوت  بخشیدن، امید به زندگی، توانمند سازی وکارآمد بودن در افراد جامعه از جمله معلولین  و سالمندان  بهره برد . براین اساس بر آن شدیم  تا   با استفاده از تجارب و توانمندی های کارشناسان معلول و غیر معلول نخبه ، متخصص و دارای سوابق فعالیتی ارزشمند در زمینه  های فرهنگی ، ورزشی و گردشگری اقدام به پابه گذاری سازمان مردم نهادی می نماییم تا با توکل بر خداوند متعال و همیاری مسئولین به اهداف عالیه در زمینه مسائل معلولان و سالمندان به شرح ذیل دست یابیم .

 

 

 

 ماموریت ،اهداف و راهبردهای انجمن عبارتند از:

ماموریت : افزایش شادابی ، طراوت ، امید و بالندگی در اقشار معلولان و سالمندان

 

اهداف کلان

 

 • تبین ، تعمیم وگسترش فرهنگ خدمت و برنامه های فرهنگی ، هنری، ورزشی و گردشگری
 • گسترش فضاهای فرهنگی ، هنری، ورزشی و گردشگری
 • تشکیل صندوق تعاونی خود گردان
 • اطلاع رسانی و آشنا نمودن عموم در مورد علل پدیده معلولیت و چگونگی پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی با استفاده از شیوه های سنتی و نوین .و بالا بردن شروع سن سالمندی
 • تشکیل بانک اطلاعاتی و شناساندن نخبگان فرهنگی، هنری، ورزشی ایران و جهان
 • افزایش روحیه خودباوری و امید بخصوص برای آنانی که دارای مشکلات جسمی-روحی هستند  .
 • تبادل اطلاعات و تجربیات علمی ، فرهنگی ،هنری ،ورزشی و سیاحتی با انجمن ها و مراکز مشابه داخلی وبین المللی و مجموعه های دولتی و غیردولتی .
 • پشتیبانی تحقیقاتی ، مطالعاتی و آموزش فرهنگ سرا ها و مراکز فرهنگی ،هنری و ورزشی .
 • توسعه ، رشد ،ارتقا و ارائه تسهیلات تحصیلی عمومی و عالی معلولان جسمی – حرکتی
 • حضور موثرخلاقانه معلولان جسمی– حرکتی در فعالیت های علمی ، فرهنگی،اجتماعی،هنری،ورزشی و گردشکری

راهبردهای کلان

 

 • تهیه طرح راهبردی و جامع فرهنگی، هنری، ورزشی و گردشگری معلولین و سالمندان
 • ارتباط با دولت بمنظور توسعه ، رشد ، ارتقا و ارائه تسهیلات عمومی و عالی
 • استفاده از مشارکت سایر دستگاه ها و سازمان های دولتی وخصوصی
 • استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی زمینه های فعالیت
 • برقراری تعامل دو سویه با سایر سازمان های مردم نهاد داخلی و خارجی
 • توسعه و تجهيز دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي مراكز اقامتي
 • تشکیل شعبات انجمن شهری
 • شناسایی و تشخیص متغیر های فرهنگی ، علمی،هنری،ورزشی و سیاحتی در راستای ارائه طرح ها و برنامه های توانبخشی بر مبنای نیازمندیهای جسمی – روحی ، ارشادی

 

 

روش اجرای هدف

 

1 –مطالعه در حوزه مدیریت کیفیت کالا ها ، شناخت فرهنگ سازمانی ، رصد وضع موجود ، آسیب شناسی نهاد ها و سازمان های مرتبط با امور فرهنگی ، ورزشی و گردشکری معلولان و سالمندا ن و ارائه نتیجه حاصله به مسئولین ذیربط وپی گیری آن.

 

 2 - استفاده از فناوری اطلاعات در بروز رسانی و کسب اخبار ،  طراحی ،راه اندازی وب سایت و ایجاد بانک های اطلاعاتی معلولان ،جمع آوری آمار و اطلاعات لازم در ارتباط باموسسات ،  و کارگاه ها و تشکل های فعال در بخش های مختلف نظیر میراث فرهنگی ،گردشگری ،صنایع دستی و هنر های سنتی .

 

3 – انتشار، تالیف،ترجمه کتب و مقالات ،برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها ،همایش ها وسمینار های داخلی و خارجی، برگزاری مسابقات علمی ، فرهنگی ، هنری ، ورزشی  و سیاحتی مختص معلولان و سالمندان .

 

4-  برپایی کلاس های هنری ، ورزشی وآموزش خدمات توریستی مخصوص  معلولان و سالمندان برای سازمان ها ، ارگان مسئول، آژانس های مسافرتی و لیدر تور ها با هماهنگی سازمان های مربوطه.به منظور شناخت انواع معلولیت ها و امور توانبخشی وهمچنین پیشگیری از معلولیت ها .

 

5 – شناسایی هنر مندان ،نخبگان ، ورزشکاران معلول و حمایت ، پشتیبانی از پیشکسوتان این مجموعه ها با همکاری و همیاری دولت و ادارات ذیربط .

 

6 – شناسایی مناطق مناسب سازی شده شهرک های تفریحی، گردشگری، مجتمع های سیاحتی، تفریحی و موزه و معرفی این اماکن برای استفاده معلولان و سالمندان و ارائه طرح و برنامه به منظور توسعه و تجهیز دفاتر خدمات مسافرتی ، جهانگردی ، مراکز اقامتی ،اماکن تاریخی و فرهنگی و موزه ها طبق استاندارد های معلولان .

 

7  - بررسی و شناسایی استعداد های بالقوه اشتقال در بخش های مختلف نظیر میراث فرهنگی ، گردشگری ، صنایع دستی و هنر های سنتی و ارائه طرح های مرتبط  به دولت ، مجلس وسازمانه های ذیربط .همکاری و ارتباط مستمر با بانک ها به منظور واگذاری تسهیلات برای تخصیص به طرح های تو سعه جهت بهره برداری معلولان و سالمندان .

8 – طراحی و تدوین شاخص های ارزیابی آموزشی و هدایت پایان نامه های دانشجویی و ترغیب آنها جهت ارائه طرح های پژوهشی در زمینه های فرهنگی، هنری، ورزشی و گردشکری معلولان و سالمندان .

     9  – اهتمام به آموزش علمی رشته تفریحی و ورزشی و آشنایی با محاسن ومضرات هر رشته در دوران تحصیل به منظور پیشگیری از معلولیت وارائه طرح های تولیدی و عرضه محصولات فرهنگی ، تفریحی و ورزشی مناسب با معلولان و سالمندان در مناطق نمونه گردشگری .

10 – برگزاری تورهای گردشگری ، زیارتی،ورزشی، آموزشی ونمایشگاهی ورودی و خروجی با رعایت استاندارد های معلولان و سالمندان .

11 – ارائه طرح در خصوص مناسب سازی ورزشگاه ها برای حضور معلولان و سالمندان وهماهنگی با ادارات و سازمان هایی که مکان های ورزشی را در اختیار دارند به منظور استفاده بهینه از این مکان ها برای معلولان و سالمندان وبر گزاری مسابقات ورزشی معلولان سازمان های مردم نهاد چه در داخل و خارج از کشور با هماهنگی وزارت ورزش،کمیته المپیک و فدارسیون های ورزشی  بخصوص فدارسیون جانبازان و معلولان .

دی ان ان